جعبه سیاه

  • انتشار: ۸ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 31313

اگر دستگیری یکی از عاملان حمله تروریستی ظهر روز جمعه منطقه «قلعه فتح‌الله» شهر کابل درست باشد، او را باید جعبه سیاه حمله به تجمعات مذهبی و اماکن دینی در پنج سال اخیر در افغانستان، لقب داد.

تاکنون بیشتر عاملان حمله به چنین گردهمایی، کشته شده و تعداد معدودی نیز از صحنه فرار کرده اند. دستگیری چنین فردی که بدون تردید اسرار فراوانی با خود دارد، در نوع خود بی‌سابقه است. اعترافات احتمالی او، معمای سازماندهی حملات به اماکن مقدس را رمزگشایی خواهد کرد. چنین شخصی، هم برای سازمان‌دهندگان حملات تروریستی، هم برای دولت و هم برای مردم مهم است. اگر این خبر حقیقت داشته باشد که اصل را بر واقعیت می‌گذاریم، از همین لحظه جریان‌های تروریستی با تلاش برای نفوذ به درون دولت، خواهند کوشید تا او را نابود یا آزاد کنند. دولت افغانستان و نهادهای امنیتی مرتبط با آن در قبال نگهداری و اعتراف‌گیری از چنین شخصی، بیش از گذشته مسئولیت دارند.

شاید مسئولیت مردم و نمایندگان آنان در پارلمان نیز اگر از مسئولیت دولت بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. نمایندگان پارلمان موظف اند که لحظه به لحظه موضوع را پیگیری کنند. این یک فرصت مناسب برای جلوگیری از حملات تروریستی به مکان‌های دینی و مذهبی بوده و اگر درست مدیریت شود، شاید در آینده، جان ده‌ها و بلکه صدها تن دیگر حفظ گردد. اگر دولت در این باره با ملت به خصوص خانواده‌های شهدای حوادث این چنینی، صادقانه برخورد کند، باید لحظه به لحظه از جزئیات دستگیری و اعترافات این شخص اطلاع‌رسانی نماید. مردم باید بدانند که او کیست و توسط چه کسی مأموریت یافته بود؟!

در صورتی که قضیه دستگیری و اعترافات این شخص از مردم مخفی نگهداشته شود، پس باید بپذیریم که دشمن در سطوح و رده‌های بالای دولت، رسوخ و نفوذ کرده است. خلاصه کلام این که بررسی شفاف و خارج از نوبت این رویداد، آزمون دولت، در برابر ملت است.

مرادی