تعلل حکومت برای آزادسازی منطقه میرزاونگ برای چیست؟

  • انتشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: فرهنگ و اجتماع
  • شناسه مطلب: 28641

۵ روز بعد از تصرف روستای میرزاولنگ در ولسوالی صیاد ولایت سرپل به دست طالبان و کشتار بی رحمانه مردم این منطقه به دست تروریستان، و با وجود حضور نظامیان در سرپل، اما هنوز عملیات برای آزادسازی این منطقه شروع نشده است. این تعلل باعث ایجاد ذهنیت منفی در نزد مردم شده است.

در حالی که روز گذشته مقامات در قول اردوی ۲۰۹ شاهین از آغاز عملیات نظامی برای بازپس گیری منطقه میرزا اولنگ در سرپل خبر داده بودند اما، مقامات محلی این ولایت می گویند که عملیات نظامی در این منطقه هنوز آغاز نشده است.

روستای استراتژیک میرزا اولنگ در ولسوالی صیاد ولایت سرپل، در تاریخ ۱۴ اسد به تصرف طالبان و داعش در آمد. مقامات محلی از نرسیدن نیروهای کمکی به شدت انتقاد کرده و دلیل اصلی سقوط این روستا را بی توجهی به این امر دانستند.

ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل گفته است که نیروی کمکی به این ولایت فرستاده شده، اما تاکنون عملیات آغاز نشده است. او افزود “نیروهای قول اردوی ۲۰۹ شاهین حالا در سرپل است و عملیات نظامی در میرزا اولنگ به زودی آغاز می شود.”

این در حالی است که صبح روز گذشته فرماندهی قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفته بود که عملیات نظامی ‌برای آزاد سازی روستای استراتژیک میرزا اولنگ آغاز شده است. همچنان این فرماندهی گفته بود که با آغاز عملیات در این روستا، ۳ تن از شورشیان طالبان را کشته‌اند.

روز گذشته محمد ظاهر وحدت والی سرپل نیز از اعزام نیروی کمکی به این ولایت خبر داده و گفته بود که تلاش های جدی برای بازپس گیری میرزا اولنگ جریان دارد.

شورشیان پس از تسلط بر میرزا اولنگ دست به کشتار ساکنان این منطقه زد که بسیاری‌ها آن را جنایت جنگی و فاجعه انسانی دانستند.

براساس گزارش‌ها، طالبان پس از تسلط بر میرزا اولنگ بیش از ۵۰ غیرنظامی ‌که در میان آن‌ها زنان و کودکان نیز شامل بودند را تیر باران کرده و ۱۵۰ تن دیگر را نیز به اسارت گرفتند.

سخنگوی والی سرپل می‌گوید که میرزا اولنگ در کنترل شورشیان است و اجساد برخی از ساکنان بر روی سرک‌های این روستا باقی مانده است.

تسلط گروه طالبان و داعش بر میرزا اولنگ و خلق فاجعه بزرگ انسانی در این روستا، واکنش‌های گسترده‌ا‌ی را در داخل و خارج از افغانستان در پی داشت.

مقامات ناتو شرایط حاکم در این منطقه را نگران کننده خواندند. کاربران شبکه های اجتماعی با راه اندازی طوفان تویتری، خواهان رسیدگی و توجه جامعه جهانی به فاجعه صورت گرفته در میرزا اولنگ شدند.

روز گذشته گروه همگاهنگی عدالت انتقالی هم، کشتار غیرنظامیان را یک جنایت جنگی خواند و افزود که “قتل عام غیرنظامیان، به صورت هدف‌مند و بدون رعایت اصل تفکیک، مصداق عینی جنایت جنگی می‌باشد.”

حدود ۶ روز قبل طالبان بعد از تصرف این منطقه دست به کشتار بی رحمانه مردم میرزاونگ زد، بسیاری از اجساد باشنده های این محل بعد قتل عام، هنوز در کوه ها و مناطق اطراف میرزاونگ باقی مانده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=28641

نظرات(۱ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *