تعداد سلاح های هسته ای آمریکا در کشورهای مختلف جهان چه مقدار است؟

  • انتشار: ۱۳ عقرب ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 32879

مجلس ترکیه در گزارشی که تحت عنوان “تحقیق در خصوص پراگندگی سلاح های هسته ای در جهان” تهیه کرده در بندی از این گزارش اظهاراتی مهمی در خصوص استقرار سلاح های هسته ای آمریکا در خاک ترکیه داشته و عنوان شده است: ایالات متحده آمریکا در خاک ۵ کشور عضو ناتو که ترکیه نیز یکی از این کشورها به حساب می آید ۱۵۰ سلاح هسته ای مستقر کرده است.

این گزارش که توسط مرکز ریاست تحقیقات پارلمان ترکیه تهیه شده است در بخشی از آن عنوان می شود: تا تاریخ جولای ۲۰۱۷ در ۱۴ کشور مختلف جهان در ۱۰۷ نقاط متفاوت در حدود ۱۵ هزار سلاح هسته ای مستقر شده است.

نزدیک به ۹ هزار و ۴۰۰ تعداد از این سلاح ها برای مصارف نظامی در انبارهای تسلیحاتی نگهداری می شود. بقیه سلاح ها برای نابود شدن معرفی شده و منتظر اقدامات برای نابودی هستند. از ۹ هزار و ۴۰۰ سلاحی که در انبارهای تسلیحاتی وجود دارد تقریبا ۴ هزار و ۱۵۰ عدد آن هر لحظه آماده استفاده است. ۱ هزار و ۸۰۰ عدد از این سلاح ها هم در کوتاه مدت آماده استفاده خواهد شد و در وضعیت هشدار به حساب می آیند.

۹۳ درصد از این سلاح ها در اختیار روسیه و آمریکا بوده و بقیه آن نیز در اختیار کشورهایی از جمله، چین، پاکستان، هند، اسرائیل، فرانسه، انگلیس و اسرائیل است.

در ادامه این گزارش آمده است، در ۶ میدان هوایی نظامی ۵ کشور بلجیم، آلمان، ایتالیا، هالند و ترکیه، از کشورهای عضو ناتو، ۱۵۰ سلاح هسته ای متعلق به آمریکا وجود دارد. بخشی از سلاح هایی که آمریکا در ۱۹۶۰ به ترکیه منتقل کرده بود هنوز در خاک این کشور بوده و در مناطق نظامی ولایت آدانا نگهداری می شود. این سلاح های هسته ای از نوع بمب های   B61 می باشد که تعداد آن حدود ۵۰ بمب تخمین زده می شود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *