بیشترین عواید مالیاتی کشور از ولایت هرات به دست می آید

  • انتشار: ۱۲ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 18965

وزارت مالیه می گوید که بیشترین عواید ملی کشور، از ولایت هرات به دست می آید؛ اما بودجه این ولایت نسبت به سال گذشته ٣٠ درصد کاهش را نشان می دهد.

بربنیاد معلومات این وزارت، عواید سال ١٣٩۵ وزارت مالیه کشور ١۶۵ میلیارد افغانی بوده که بیشترین عواید این وزارت، از هرات به دست آمده است و نسبت به سال ١٣٩۴، مبلغ ۴٣ میلیارد افغانی افزایش را نشان می دهد.

به گزارش پژواک؛ مسوولان این وزارت، مبارزه علیه فساد اداری، استخدام افراد متخصص و صادق، مجهز کردن گمرکات با سیستم های مدرن کمپیوتری را عوامل افزایش عواید عنوان می کنند.

حمید عبدالرحیم زی سخنگوی وزارت مالیه کشور که به هدف بررسى مشکلات صنعتکاران، تجار و گمرک ولایت هرات به آن ولایت سفرکرده، روز گذشته (چهارشنبه) در یک نشست گفت که بیشترین ولایاتى که در ازدیاد عواید ملی کشور سهم داشته اند؛ ولایات قندهار، نیمروز، ننگرهار؛ و بیشترین عواید از ولایت هرات بوده است.

او با آنکه آمار دقیق  عواید این ولایات را نگفت افزود: “از شروع نظام جدید، در مجموع درسطح حکومت هدفى که برای ما تعیین شده بود، ١١۴میلیارد افغانى بود، که ما در ختم سال  ١٢٢میلیارد افغانی به دست آوردیم  و سال ١٣٩۵ هدفى که ١٣٢میلیار تعیین شده بود، تا ختم سال ١۶۵میلیارد افغانی به دست آوردیم، که در مقایسه به سال گذشته ۴٣میلیارد افغانى افزایش و با هدف تعیین شده، به شکل کلی  ٣٣میلیارد افزایش را نشان می دهد.”

وی اظهار داشت که در سال ١٣٩۶ هدف ١۵٢میلیارد افغانى تعیین گردیده است، که آنان به هدف اکتفا نخواهند کرد.

وی دلیل افزایش عواید کلی کشور را سه دلیل عمده (مبارزه جدى در برابر فساد که درنتیجه ١۴ تن  به سطح بلند تنها از گمرگات برکنارشدند “، ” ایجاد برخى سیستم هاى مدرن وکمپیوترى مانند گتاس، اسی کودا، ایپی منت؛ که گمرک و مستوفیت نمیتوانند دست به بروکراسی بزنند”؛ و اینکه “رهبرى وزارت مالیه، معیار استخدام کارمندان را زر و زور نه، بلکه لیاقت و شایستگى می داند) ذکر کرد.

درحالی مقامات وزارت مالیه از افزایش عواید ملی کشور سخن می گویند که بودجه اکثر ولایات کشور، از جمله هرات، ٣٠ درصد کاهش یافته است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=18965

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *