بودجه دو سال آینده سازمان ملل متحد تصویب شد

  • انتشار: ۴ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 34832

هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در آخرین نشست سال ۲۰۱۷ بودجه دو سال آینده این سازمان را به میزان ۵ میلیارد و ۳۹۶ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۳۰۰ دالر تصویب کرد.

این نشست که بر خلاف رویه جاری سازمان ملل در یک روز تعطیل و به صورت فوق العاده برگزار شد، دستور کارهای ارسالی از کمیته های ششگانه به خصوص کمیته پنجم سازمان ملل که درباره بودجه بود را مورد بررسی و تصویب قرار داد.

بودجه مربوط به امور بشردوستانه نسبت به سال گذشته اندکی افزایش یافت. البته کمک های بشردوستانه بیشتر جنبه داوطلبانه داشته و در چارچوب مذاکرات بین دولتی قرار نمی گیرد.

بودجه سازمان ملل برای دو سال گذشته ۵ میلیارد و ۴۰۱ میلیون و ۷۹۴ هزار و ۴۰۰ دالر بود.

آمریکا با پیشنهاد کاهش ۲۵۰ میلیون دالری در همه بخش ها وارد شد اما جریان مذاکرات بسیار دشوار و پیچیده بود. در ۱۰ روز گذشته، مذاکرات به صورت پیوسته ادامه یافت. با توجه به مطرح شدن موضوعاتی همچون اصلاح ساختار مدیریتی سازمان ملل متحد، آمریکا و اروپا مجبور به عقب نشینی شدند. اروپا هم خواستار کاهش ۱۸۰ میلیون دالری بودجه این سازمان شده بود.

آمریکا به تنهایی ۲۲ درصد بودجه عادی سازمان ملل را پرداخت می کند و بزرگترین ارائه کننده کمک داوطلبانه به فعالیت های این سازمان است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *