بودجه بی سابقه ۸۸۰ میلیارد دالری جاپان تصویب شد

  • انتشار: ۸ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 20230

پارلمان جاپان امروز (سه شنبه) و در آخرین نشست خود، بودجه بی سابقه و قابل توجه ۸۸۰ میلیارد دالری (بیش از ۹۷ تریلیون ین) را برای سال مالی ۲۰۱۷ میلادی که از دوازدهم حمل ماه جاری آغاز می شود، تصویب کرد.

این بودجه در شرایطی تصویب می شود که دولت جاپان با مشکل جنجال بخش های تولیدی و مصرفی روبروست است و کشور برای رشد اقتصادی به مصرف و تقاضای بالاتری نیاز دارد.

تلویزیون «ان.اچ.کی» جاپان امروز در گزارشی اعلام کرد که از بودجه مذکور برای هزینه های دفاعی فزاینده کشور، تقویت ارتش و بخش ها و سازمان های امنیتی، نوسازی و رشد پویاتر اقتصاد کشور و مهار تورم استفاده خواهد شد.

اگرچه نمایندگان مخالف دولت جاپان بارها این بودجه را زیر سئوال برده و برنامه های اقتصادی «شینزو آبه» نخست وزیر را در مجلس مورد انتقاد قرار داده بودند، اما با توجه به داشتن اکثریت کرسی ها توسط حزب حاکم لیبرال دموکرات و همراهی نمایندگان حزب کومیتو، بودجه مذکور به تصویب رسید.

«شینزو آبه» پس از تصویب بودجه در سخنانی گفت که دولت با این اقدام به سرعت و با قدرت برای رشد اقتصادی و مهار تورم دست به کار خواهد شد.

گزارش می افزاید؛ «آبه» قصد دارد بخشی از این بودجه را برای بهبود فضاهای آموزشی و کودکان و همچنین پشتیبانی از جوانان، دانشجویان و کسانی که در حال بزرگ کردن کودکان خود می باشند، صرف کند.

همچنین اعلام شده که وجوهی نیز برای ایجاد بورسیه برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که از لحاظ مالی شرایط دشواری دارند و بخشی نیز برای اصلاحات در سبک کاری در نظر گرفته شده است.

با این حال گزارش تلویزیون جاپان حاکیست که از برنامه های مهم دولت «آبه» این است که بخش قابل توجهی از بودجه به ارتش اختصاص خواهد یافت تا بتواند با نفود چین در منطقه و تهدیدهای موشکی کره شمالی مقابله کند.

دولت جاپان در نشستی که پیشتر به ریاست شینزو آبه نخست وزیر این کشور داشت، بودجه نظامی این کشور برای سال ۲۰۱۷ میلادی را پنج هزار و ۱۰۰ میلیارد ین معادل ۴۳ میلیارد و ۶۴۰ میلیون دالر در نظر گرفته و برای تایید آن را به پارلمان فرستاده بود.

اگرچه در گزارش «ان.اچ. کی» به رقم دقیق بودجه نظامی جاپان اعلام نشده اما به نظر می رسد که رقم پیشنهادی دولت به پارلمان مورد تایید قرار گرفته باشد.

بودجه نظامی جاپان در سال ۲۰۱۲ میلادی نزدیک به چهار هزار و ۷۱۰ میلیارد «ین» بود که برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی کمی از مرز ۵ هزار میلیارد «ین» گذشت.

از حدود سال ۲۰۱۳ میلادی به این طرف که شینزو‌‌آبه به عنوان نخست وزیر سکان رهبری جاپان را در اختیار گرفت بودجه نظامی این کشور همواره فزونی گرفته است.

گزارش ها حاکی است که بازسازی ساختار مالی و پیشبرد رشد اقتصادی کشور در کنار اصلاحات و کمک به مصرف و تقاضای بیشتر اصلی ترین وظایف دولت جاپان در سال ۲۰۱۷ خواهد بود که در بودجه تصویب شده به این مسائل توجه شده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=20230

نظرات(۱ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *