برای اولین بار چند کیلومتر سرک در ولایت دایکندی آسفالت می شود

  • انتشار: ۱۵ سنبله ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 15467

دفتر مطبوعاتی ولایت دایکندی، از آسفالت شدن چند کیلومتر سرک برای اولین بار در این ولایت خبر داده است.

در اعلامیه دفتر مطبوعاتی ولایت دایکندی گفته شده است، کار پخته کاری فاز اول سرک پخته از شهر نیلی به طرف ولسوالی شهرستان آغاز شده است. همچنان گفته شده است که این اولین پروژه ی سرک پخته در دایکندی است و قبل از آن حتی یک متر سرک پخته در این ولایت وجود نداشته است.

چندی پیش وزارت فواید عامه نیز اعلان کرده بود که قرار است سرک نیلی – ورس – پنجاب آسفالت گردد. این وزارت گفته بود که وزارت فواید عامه با بانک جهانی به موافقت رسیده است که تمام این مسیر آسفالت گردد. گفته شده بود که کار آسفالت این سرک از مرکز شهر نیلی امسال آغاز می گردد و تا سه سال دیگر تمام مسیر به صورت اساسی آسفالت خواهدشد.

در گزارش وزارت فواید عامه آمده بود که کار سرک درجه ۲ از نیلی الی کوتل قناغ ادامه دارد. طول این سرک ۱۶۰ کیلومتر می باشد و از نیلی مرکز ولایت دایکندی تا ولسوالی پنجاب ولایت بامیان، امتداد می یابد.

ولایت دایکندی یکی از نا انکشاف یافته ترین و محروم ترین ولایت های افغانستان است. هیچ کدام از مسیرهای مواصلاتی این ولایت دارای سرک های پخته و آسفالت شده نیست و سرک های خامه و غیر استاندارد بارها حوادث ناگوار ترافیکی را به بار آورده است.

همچنان بسیاری از مسیرهای مواصلاتی این ولایت به سایر ولایت ها و شهرهای کشور، نا امن می باشد. مسیر مواصلاتی دایکندی – هلمند – قندهار سالهاست که از امنیت برخوردار نیست و بخش بزرگ از مردم دایکندی در این مسیر رفت و آمد دارند و بارها از سوی مخالفان مسلح تهدید شده اند و اموال تجارتی شان غارت گردیده است. از سال ۲۰۰۱ تا کنون چندین بار مسافرین این مسیر به صورت دسته جمعی از موتر پایین گردیده و کشته شده اند، بسیاری اوقات این مسیر ماهها بر روی ترافیک مسدود شده است و حد اقل مردم سه ولسوالی دایکندی با کمبود نیازمندی های اولیه و مواد خوراکه مواجه شده اند، اما هنوزهم امنیت این مسیر تامین نگردیده است.

همچنان سرک های مواصلاتی ولسوالی های دایکندی به طرف مرکز ولایت خامه، غیر استاندارد و  دشوار گذر می باشد. بسیاری از این سرک ها از سوی مردم محل ساخته شده است و توسط هیچ انجینیر سرک سازی طرح و دیزاین نشده است و فاقد هرگونه معیار می باشند. علاوه بر اینها در طول این یک و نیم دهه ی گذشته، نه تنها این سرک ها آسفالت نگردید، بلکه حتی به سرک درجه دوم هم تبدیل نشد.

اکنون مردم دایکندی از افتتاح اولین پروژه ی آسفالت چند کیلومتر سرک در ولایت شان خوشحال شده اند و یکی از نمایندگان شورای ولایتی دایکندی از این بابت از رئیس جمهور و وزیر فواید عامه، تشکر کرده است.