سرویس دیدگاه

برچیدن پاسگاه های پولیس/ خوب یا بد؟؟

تصمیم وزارت داخله برای برچیدن پاسگاه‌های پولیس از سطح شهر کابل و افزایش گزمه‌های سیار به منظور مبارزه با جنایتکاران و عوامل برهم‌زننده نظم شهری، در ذات خود ستایش‌برانگیز و دارای امتیازات زیادی است؛ اما به نظر می‌رسد عملیاتی‌سازی این طرح، از جهاتی ناپخته و نابه‌هنگام است.

هر دانشگاهی روشن‌فکر است؟!

 در جامعه ما، برخی، به‌اشتباه، دانشگاهیان را مساوی روشن‌فکران می‌دانند؛ درحالی‌که چنین ملازمه‌ای وجود ندارد. تخصص در هر شاخه از دانش جدید و داشتن مدرک دانشگاهی، هرگز ملاک روشن‌فکری نیست.

اولویت‌ها برای تحقق جامعه‌باز

تساهل و تسامح، به‌رسمیت شناختن ‌آزادی و حقوق دیگران در جامعه، مقدم بر مبارزه با خرافات است. مگر این‌که خرافات، انحصارطلب، ستیزه‌جو و دشمن آزادی باشند.

دزد کیست؟

یک عده عقده‌مندانه یا نفهمیده تمامی کاسه و کوزه را بر سر رولاغنی می‌شکنند و تنها مسئول هدر رفتن ۲۸۰ میلیون دالر او را می‌دانند.

تشیع، مذهب آینده

تشیع، یعنی مذهب آینده؛ مذهبی که نه متوطن در گذشته است و نه متوقف در اکنون، بلکه پیش‌رَو و پرشتاب و چهارنعل به سوی «آینده» می‌تازد.

فریاد همیشه جارى رهبر آزادگان!

خداجویى، کمال طلبى، آزادى‌خواهى و پیشرفت طلبى مادى ومعنوى، روح پیام عاشوراى رهبر آزادگان حسین ابن على(ع) است و فریاد همیشه جارى، نهیب انتباهى و هشدار ابدى و همیشگى آن امام همام بر همه آزادى خواهان و کمال طلبان و عزت جویان در همه از منه وامکنه و اعصار و قرون است.

سارقستان!

خیلی‌ها، به‌دلایلی که می‌دانیم، نام کنونی افغانستان را قبول ندارند؛ لذا، برخی آریانا و دسته دیگر خراسان را بهترین نام برای این جغرافیای آشوب‌زده می‌دانند.

پیمان نامه بی مصرف

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین که خود، با حمایت آمریکا سیزده سال در سمت ریاست جمهوری قرار گرفت، در آخرین سال حضورش در ارگ ریاست جمهوری، از امضای پیمان امنیتی با آمریکا سر باز زد و این پیمان را خیانت به منافع ملی افغانستان دانست.

همه منتظر “ملاعمر” دیگری!

درپی وقوع حمله انتحاری خونین روز گذشته در ولایت ننگرهار، کم‌ترین انتظار این بود که واکنش‌هایی را درسطوح مختلف از صفحات مجازی تا رهبران و سیاستگران کشور برانگیزد.

رمز گشایی از ترور مسعود

هجدهم سنبله، سالروز ترور مشکوک احمد شاه مسعود، مشهورترین فرمانده مقاومت ضد روسی و ضد طالبان است.