با ورود هر هیئت بلند پایه دولتی به هلمند، امنیت این ولایت بدتر شده است

  • انتشار: ۱۶ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 19189

شوراى ولایتى هلمند و جامعۀ مدنى انتقاد مى کنند که براى تامین امنیت، امسال حدود ۴٠ هیئت عالیرتبه وارد این ولایت شده؛ اما امنیت آن با گذشت هر روز بدتر شده است.

آنان مى گویند که مواصلت هیئت ازکابل، بیشتر نمایشى مى باشد، تصاویراخذ مى کنند، جلسات دایرمى کنند و وعده هاى میان تهى را مى سپارند؛ اما تاکنون هیچ اثرى از امنیت دیده نشده است.

به گزارش پژواک؛ درجریان سال جاری خورشیدى؛ رییس جمهور، رییس اجرایى، وزیردفاع ملى، لوى درستیز و هیئت هاى ملکى و نظامى بلندرتبه به ولایت هلمند سفر کرده اند.

حاجى کریم اتل رییس شوراى ولایتى هلمند مى گوید اگرچه هیئت هاى عالیرتبه، سفرهاى زیاد به این ولایت انجام دادند؛ اما وضعیت تغییر نکرد، بلکه با گذشت هر روز بدترشد.

وی گفت که درحال حاضر، در لشکرگاه و مناطق اطراف آن، تهدیدهاى امنیتى زیاد است؛ اگر دولت توجه نکند، در بهار سال آینده شهر لشکرگاه نیز مصوون نخواهد بود.

اتل می گوید؛ مقاماتى که اینجا مى آیند، صرف تعهد مى کنند، وقت را ضایع مى کنند، معاملات و کارهاى شخصى شان را انجام مى دهند، براى تامین امنیت هیچ کارى را نکرده اند.

رییس شوراى ولایتى در مورد اینکه مقامات مذکور چه معاملاتى را انجام داده اند؟ جزییات بیشتر ارایه نکرد؛ اما افزود که صرف در هشت ماه گذشته به شمول رییس جمهور و رییس اجرایى، حدود ۴٠ مقام عالیرتبه به این ولایت سفر کرده اند.

اتل گفت: “اگر با ورود هر هیئت دوکیلومتر پیشرفت صورت مى گرفت؛ اکنون در حدود ٨٠ کیلومتر ساحه امنیت تامین مى شد.”

اما موصوف افزود که دراینجا کارها برعکس ادامه دارد، بعد از برگشت هیئت ها ساحۀ امنیتى بیشتر محدود شده و مناطق دیگر به دست طالبان افتاده است.

حاجى نوید وطنوال رییس جامعۀ مدنى انصاف درهلمند نیز گفت که آنها از آمدن و کارکردمسوولین بلندپایه وهیئت ها ناراض اند.

وطنوال مدعى شد که بیش از ۵٠٠ هیئت به این ولایت سفرکرده اند، به عوض اینکه امنیت را تامین نمایند، افراد شان را در حوزه ها، قوماندانى ها و قول اردوها به وظایف مى گمارند.

وی افزود: “منافع مقامات بلندپایه و مسوولین محلى اینجا با هم مشترک است، مسوولینى که مى آیند وعده هاى تجهیز وتسلیح نیروهاى امنیتى را مى سپارند؛ اما بعد از برگشت، مخالفین مسلح مناطق بیشتر را تصرف مى کنند.”

به گفته وطنوال، هیئت هاى اعزامى در قرارگاه هاى نظامى، ملاقات هاى مخفى انجام مى دهند، با سران قومى و مردم دیدار نمى کنند تا از مشکلات اصلى خود را مطلع سازند.

عمرزواک سخنگوى والى هلمند گفت که ممکن ٢٠ هیئت به این ولایت سفرکرده و دراینجا جلسات مهم و مشوره ها را انجام داده اند.

زواک افزود که درحال حاضر، امنیت این ولایت به طور نسبى درکنترول است، جلو پیشروى مخالفین مسلح نیز گرفته شده است.

درجریان سال روان خورشیدى، سفرهاى هیئت هاى بلندرتبه که به هلمند صورت گرفته، بعد از سقوط ولسوالى هاى موسى قلعه و نوزاد، ولسوالى هاى ناوه و خانشین نیز سقوط کردند و امنیت ولسوالى هاى نادعلى، مارجه و گرمسیر، به ساختمان هاى آن محدود شده است.

همچنان جنگ تا حوزۀ اول لشکرگاه مرکز هلمند گسترش یافته است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *