بازسازی میراث تاریخی نپال محتاج میلیاردها دلار سرمایه است

  • انتشار: ۱۵ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 5083

زمین لرزه نپال در ۲۵ آوریل ۴۰۰ هزار خانه و بنا را اغلب در سه شهر کاتماندو، بکتاپور و پتان ویران کرد. حدود ۲۰۰ واحد از این بناهای ویران یا تخریب شده معابد، ابنیه و میراث چندصد ساله نپال هستند.

شاید آشناترین این بناها برای گردشگران معابد سه گانه «میدان دوربار» کاتماندو، پایتخت، باشد که با زمین لرزه ۷.۸ ریشتری که در تاریخ ۸۰ سال اخیر نپال بی سابقه خواند می شود، فرو ریختند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از یورو نیوز، کریستین منهارت، نماینده یونسکو در نپال، تخریب آثار تاریخی این کشور را نه تنها نقصانی بزرگ برای نپال که برای دنیا و بشریت می خواند و می افزاید این بناها همه منحصر به فرد بودند.

علاوه بر میدان دوربار کاتماندو، معبد میمون، گنبد بوداناس، خانه کوماری، و برج داراهارا از دیگر میراث تاریخی ویران یا تخریب شده نپال هستند.

بهش نارایان دهال، مدیر گروه باستان شناسی نپال می گوید:«بازسازی آثار تاریخی ویران شده حداقل پنج تا هفت سال زمان خواهد برد. اما این بناها مایه مباهات ماست. آنها را از نو خواهیم ساخت.» آقای نارایان می افزاید هزینه بازسازی میراث تاریخی میلیاردها دلار خواهد بود.»

نپال یکی از کشورهای فقیر دنیاست که درآمد اصلی آن از صنعت گردشگری و نیز کوه پیمایان و کوهنوردانی تامین می شود که همه ساله به دامنه های هیمالیا و کوه اورست رو می آورند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=5083

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *