افغانستان تلاش می کند تا از تحریم آمریکا بر ایران مستثنی شود

  • انتشار: ۱۸ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 46028

با آغاز تحریم های آمریکا بر ایران، مقام های حکومت افغانستان در تلاش هستند تا این تحریم ها تاثیر زیادی بر افغانستان وارد نکند. افغانستان هم اکنون بیشترین واردات خود را از ایران به دست می آورد.

خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که در این اواخر داد و ستد تجارتی میان افغانستان و ایران نسبت به هر زمان دیگر افزایش یافته بود و وضع تحریم‌های امریکا بر ایران این داد و ستد را متأثر می‌سازد.

وی گفته است امیدواریم که آمریکا به دلیل وضعیت نامساعد در کشور، ما را از این امر مستثنی کند، ایران در منطقه از لحاظ اقتصادی شریک خوب ماست و این اقدام تأثیرات منفی بجا می‌گذارد.

همچنان هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهور گفته است که بندر چابهار از اهمیت ویژه برای کابل برخوردار است و در هفته‌های اخیر نشست‌های میان افغانستان، ایران و هند برای بحث در این مورد در جریان بوده است.

آقای چخانسوری گفته: “تحریم‌های وضع شده بر ایران می‌تواند روی افغانستان اثر منفی بگذارد. هرچند حالا ما برای تجارت ترانزیت متکی به یکی- دو کشور نیستیم. درهای ترانزیت ما با آسیای مرکزی باز شده. با آن هم افغانستان به همکاری کشورهای همسایه نیاز دارد. گفت‌وگوها در باره بندر چابهار میان افغانستان، هند و ایران جریان دارد که این مرز تجاری از تحریم‌ها بر ایران، متاثر نشود.”

دونالد ترامپ که از زمان کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ همواره به توافق اتمی موسوم به برجام انتقاد می‌کرد، در ماه ثور گذشته رسما از توافق کنار کشید.

رئیس جمهور آمریکا سپس در روز دوشنبه گذشته فرمان بازگشت بخش نخست تحریم‌ها علیه ایران را امضا کرد و این تحریم‌ها از روز سه‌شنبه اجرایی شد.

این در حالی است که اروپایی‌ها و به‌ویژه سه کشور بریتانیا و آلمان و فرانسه هم‌چنان تاکید دارند به تجارت و معامله با ایران ادامه خواهند داد.

روزنامه ایرانی فایننشال تریبیون در گزارشی به نقل از مقام‌های گمرک ایران نوشت که ایران در چهار ماه اول امسال به ارزش ۱.۱ میلیارد دالر کالای غیرنفتی به افغانستان صادر کرده که افزایش ۳۰ درصد را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *