از ۱۱۰ حزب سیاسی موجود اکنون ۶۰ حزب جواز فعالیت رسمی دارد

  • انتشار: ۲۴ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 19601

مقامات در وزارت عدلیه می گویند؛ به دلیل جلوگیری از ایجاد تشکیل های قومی و غیر ملی در طی یک تلاش اصلاح طلبانه از ۱۱۰ حزب موجود، آکنون فقط ۶۰ حزب جواز رسمی فعالیت دارد.

وزارت عدلیۀ کشور مى گوید که به منظور جلوگیرى از تشکیل هاى قومى و غیرملى، جواز فعالیت ده ها حزب سیاسى لغو گردید و اکنون تنها براى ۶٠ حزب، جواز فعالیت داده شده است.

امان ریاضت سخنگوی وزارت عدلیه، روز گذشته (دوشنبه) در نشست خبری گفت که اساس سیستم سیاسی افغانستان مبتنی بر دموکراسی، کثرت گرایی و زمینه سازی برای فعالیت های سالم سیاسی و اجتماعی است.

وى علاوه کرد: “خواست ما این است تا احزاب و نهادهای اجتماعی، به گونۀ قانونی و مبتنی بر فعالیت های سیاسی و اجتماعی سالم، ایجاد و فعالیت نمایند تا جلو تشکیل های قومی و غیرملی گرفته شود.”

سخنگوى وزارت عدلیه گفت که پس از تلاش های اصلاح طلبانه، برای ٢۵٩٣ جمعیت و ۶٠ حزب سیاسى، جواز فعالیت صادرشده است؛ این درحالى است که قبلا ١١٠ حزب سیاسى جواز فعالیت داشت.

وى همچنان گفت که  در کابل تاکنون ١٠٨٠ رهنماى معاملات از سوى وزارت عدلیه جواز فعالیت گرفته اند و عواید به دست آمده از ثبت این نهادها، در سال مالى گذشته به بیش از  ١٩ میلیون افغانى می رسد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *