از ابتدای سال جاری ۴۹ هزار تن کالای ایرانی از مرز اسلام قلعه وارد افغانستان شده است

  • انتشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 19109

مسئولان ایرانی می گویند از ابتدای سال جاری خورشیدی دو هزار و ۴۰۶ دستگاه کامیون ترانزیت خروجی از گمرک مرزی دوغارون به سمت کشور گمرک اسلام قلعه در افغانستان حرکت کرده اند که جمعا حاوی ۴۹ هزار تن کالا بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۹درصد افزایش دارد.

به گزارش ایرنا کریم نوایی نظامی مدیر پایانه مرزی دوغارون در ایران گفت که این تعداد کامیون حامل انواع کالاهای مورد نیاز بازار افغانستان به وزن ۴۹ هزار تن بودند.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون کل کامیون های باری ورودی از سمت کشور افغانستان به داخل ایران و مرز دوغارون به مقصد کشورهای اروپایی و آسیایی ۴۳هزار و ۷۰۵دستگاه و در سال قبل ۵۵ هزار و ۵۱۲ دستگاه کامیون بوده است.

وی از صادرات یک میلیون و ۵۵هزار و ۲۲۰ تن انواع کالا در سال جاری خبر داد و افزود: از ابتدای سال جاری ۵۱هزار و ۶۴ دستگاه کامیون حامل کالا از پایانه مرزی دوغارون به سمت کشور افغانستان بار صادرات کرده اند که نشان از کاهش هفت درصدی نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل دارد که این میزان تردد در سال گذشته به میزان ۵۴هزار و ۸۰۹ دستگاه بوده است.

مدیر پایان مرزی دوغارون در خصوص واردات انواع کالا از کشور افغانستان به مقصد بازارهای ایرانی نیز اظهار کرد : در سال جاری هزارو ۵۴۰ دستگاه کامیون حامل کالا به وزن ۳۶هزار و۳۴۱ تن وارد کشور شده که این رقم در سال ۹۴ به تعداد هزار و ۵۱ دستگاه کامیون به وزن ۲۳هزار و ۳۸۷تن کالا بوده است.

این در حالیست که پیش از این نیز مسئولان در اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفته بودند؛ کشور ایران برای اولین بار طی ۱۵ سال گذشته در صادرات با افغانستان از پاکستان پیشی گرفته است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=19109

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *