ارزش جان انسان از دیدگاه دولت افغانستان

  • انتشار: ۶ عقرب ۱۳۹۶
  • سرویس: دیدگاه
  • شناسه مطلب: 32520

همواره این سوال مطرح بوده است که چرا دولت افغانستان برای جلوگیری از کشتار انسان‌ها، کاری انجام نمی‌دهد؟

پاسخ قطعی به این سوال، کاری سخت و دشوار است زیرا تداوم جان باختن انسان‌ها و ادامه کشتارها در افغانستان یک موضوع چند ضلعی است ولی همین قدر می‌دانیم که یکی از اضلاع آن، دیدگاه دولت این کشور به انسان و حیات انسانی است.

دولت افغانستان به انسان دیدگاه نباتی و گیاهی دارد که طبق آن، اگر برگی از یک گیاه افتاد و بوته‌ای از یک نبات خشکید، به جای آن برگ دیگری سبز می‌شود و بوته دیگری می‌روید.

سخنگوی دولت افغانستان، مطلبی را به نقل از کمیته نظارت و ارزیابی معارف در برگه خود منتشر کرد که نشان‌دهنده دیدگاه دولت افغانستان به حیات انسان افغانستانی است. دولت در این گزارش، به نقل قول یکی از والدین شاگردان و دانش‌آموزان، استناد کرده در حالی که نزدیک به یقین‌، دولت دیدگاه خود را در قالب اظهار نظر یکی از والدین، به خورد مردم داده و اصلاً والدینی در کار نیست. البته مطلب سخنگوی دولت افغانستان، دو قسمت دارد که قسمت اول دیدگاه دولت و قسمت دوم، اهمیت آموزش در اجتماع است که نگارنده این سطور، در اهمیت قسمت دوم تردیدی ندارد اما قسمت اول برایش خیلی دردناک است. یادداشتم را با درج متن یادداشت سخنگوی دولت، به پایان می‌برم و قضاوت نهایی را به خوانندگان واگذار می‌کنم.

«نقل قول یکی از والدین در گزارش کمیته نظارت و ارزیابی در باره وضعیت معارف: یک حمله انتحاری برای ما چیز خطرناک نیست، زیرا از اثر آن تعداد کمی از مردم زنده گی خویش را از دست خواهند داد. مادران افغان  فرزندان دیگری به دنیا خواهند آورد. اما معلمین غیر مسلکی و بدون دانش اند، که برای ما خطر ناکتر از آن اند، زیرا آنها آینده افغانستان را از بین می برند. از برگه شاه حسین مرتضوی»

محمد مرادی

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=32520

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *