ائتلاف نجات افغانستان در نشستی در ترکیه بر بازگشت هر چه عاجل دوستم تاکید کردند

  • انتشار: ۶ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 44336

سران ائتلاف نجات افغانستان در آنکارا پایتخت ترکیه با هم در مورد وضعیت فعلی کشور بحث و تبادل نظر کردند. در این نشست سران این ائتلاف بر برگشت هر عاجل تر جنرال دوستم به کشور تاکید کردند.

در این جلسه که عصر روز گذشته در شهر آنکارا پایتخت ترکیه برگزار شده بود، جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور، محمد محقق معاون دوم رئیس اجرایی و عطا محمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان حضور داشتن و در مورد بحث و فیصله هایی داشتند.

سران ائتلاف نجات افغانستان بروی موضوعات زیر بحث و فیصله کردند:

۱- برگشت هرچه عاجل معاون اول ریاست جمهورى، به کشور با توجه به ماده ٢٨ قانون أساسی افغانستان و استفاده از نقش ایشان در امر صلح و مذاکره با طالبان؛

۲- برگزاری انتخابات شفاف مطابق طرح احزاب و جریان های سیاسی کشور که طَی یک فرمان تقنینی توسط رئیس جمهور اجرائى گردد؛

۳-  قبولى طرح صلح و آشتی ملی ارائه شده از جانب احزاب سیاسی مبنی بر ایجاد مذاکرات بین الافغانی با اشتراک، نماینده گان ائتلاف نجات افغانستان، حکومت وحدت ملی، احزاب سیاسی، تحریک طالبان و شخصیت های ملی کشور مطابق منافع مردم افغانستان؛

۴-  تعیین مقر مذاکرات در داخل کشور و یا در یک کشور بیطرف

این را هم بخوانید:  طالبان خبر عدم شرکت «ملابرادر» در نشست قطر را رد کرد

این ائتلاف بیشتر از یک سال قبل در حالی در ترکیه شکل گرفت که هنوز جنرال دوستم معاون اول رئیس جمهور نتوانسته است به کشور بازگردد.

جنرال دوستم حدود یک و نیم سال قبل و بعد از اینکه گفته شد وی یکی از رقبای سیاسی خود را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است، به نوعی به ترکیه تبعید شد. هر چند در ابتدا گفته می شد که وی برای درمان به ترکیه رفته است، اما در مواردی اجازه فرود هواپیمای حامل وی در میدان هوایی بلخ داده نشد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *