آیا بامیان همان بامیان سابق است؟

  • انتشار: ۲۳ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 22300

بامیان دیگر نماینده هنر شرق و غرب, مرکز آباد خراسان زمین, مرکز شیران و وصل کننده شرق و غرب نیست.

بلکه هنر به مغاره نشینی, آبادی به خرابه ها , شجاعت و مردانگی به بزدلی و حیله گری و چهار راه امپراطوری ها به زندانی ساکنان این منطقه تبدیل شده. آتش نفاق آن گوشه هر خانه را در برگرفته.

شیران تبدیل به گوسفندان شده که هر گرگ و لاشخوار دانه دانه شکار می کند.و حتی مرکز بزکشی و خوش گذرانی بهاری بعضی ها شده. از فرزندان این دیار علیه برادرانش استفاده می کند. یکی عدالت صدا میزند دیگر با دنده برقی جوابش را می دهد. اتحاد جالبی به وجود آمده سگ های رمه با گرگ ها هم پیمان شده و به دریدن گوسفندان کمک می کند. که نمونه هایش در همین چند روز ها اتفاد افتاد.

به هر صورت یک بار دیگر مردم با شرف و شجاع بامیان ثابت ساختید که یک ۱۰۰۰ افغانی کرایه راه و یک نان چاشت از هزاران توتاب برای تان ارزش دارد. با این هوش و درایت شما باید آفرین گفت.

یادم رفت که بگویم بامیان چی است شاید بعضی حتی فراموش (حافظه ها کم شده ) کرده . که چند ماه قبل چی گفتم. بیایم کمی  آشنای در باره بامیان پیدا کنیم. اگر چه اشنای به آن چندان اهمیت ندارد بازهم خیر است. تیل از سرکار است.

بامیان در افغانستان، از مناطقی بوده است که همواره از لحاظ جغرافیایی، فرهنگی و تاریخی اهمیت قابل توجه‌ای را داشته است. این منطقه که زمانی مرکز بوداییان بوده است.

امروزه پذیرای هَزاره‌ها, سادات و تاجیک‌هایی است که مذهبشان شیعه, سنی و زبان آنها فارسی است. بامیان ولایتی قدیمی در افغانستان در ۲۴۵ کیلومتری شمال غربی کابل قرار دارد.

ولایت بامیان، میان دو رشته‌کوه هندوکش در شمال (در جهت شرقی ـ غربی) و رشته‌کوه بالا در جنوب (در جهت شمال شرقی ـ جنوب غربی) واقع شده است و امروزه یکی از ولایت‌های افغانستان می‌باشد. نام بامیان شکل فارسی «بامیکان» یا «بامیگان» پهلوی است. «بام» در پهلوی به معنای درخشندگی، و «بامیگا» به معنای روشنایی گرفته شده است. صفت «بامیه» در زبان اوستایی به معنای فروزنده و تابنده و در دوره اسلامی بامیان یکی از شهر‌های مهم و آباد خراسان و مرکز شیران بامیان محسوب می‌شد.بامیان یکی از ساحاتی  است که در سابق راه ابریشم آن عبور می کرده و مفیدیت های زیادی به منطقه به وجود می آورده. کاروانهای با عبور از این ساحه مناطق چون امپراتوری روم، چین و آسیای میانه و آسیای جنوبی را به هم وصل می نمود و اکثراً توقفگاه شان این منطقه به شمار می آمد. در بامیان، هنرهای چون هنر فارسی، بودایی و یونانی باهم آمیخته شده که منحصراً به نوع بودایییهای یونانی شباهت دارد.

اگر در املا و انشاُ کدام اشتباه بود ببخشید تمام عمرم به خر دوانی گذشته زیاد از سواد نمی ندانم.

سید هادی حسینی (طغیان)

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۱ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *