آمادگی کوریای شمالی برای آزمایش اتمی ۱۴ برابر قوی تر از آزمایش های قبلی

  • انتشار: ۲۲ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 19448

کوریای شمالی برای آزمایش اتمی جدید آماده می‌شود که ممکن است تا ۱۴ بار قوی تر از آزمایش‌های قبلی این کشور باشد.

تحلیلگران آمریکایی روز شنبه اعلام کردند کوریای شمالی در حال حفر تونلی در سایت آزمایش هسته ای خود است و شواهد نشان می دهد این کشور ممکن است انفجاری تا ۱۴ بار قویتر از آزمایش هسته ای قبلی خود انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ از سئول، براساس تحلیلی که در پایگاه اینترنتی  نورث ۳۸  وابسته به مرکز آمریکا – کوریای جنوبی در بخش مطالعات بین الملل دانشگاه جان هاپکینز منتشر شده است ، تصاویر ماهواره ای به دست آمده از سایت آزمایش هسته ای  پونگی ری Punggye-ri در شمال شرق کوریای شمالی نشان می دهد تونلی عظیم و محکم در حال حفر در این مرکز است که چهار آزمایش از پنج آزمایش هسته ای قبلی پیونگ یانگ نیز در آنجا انجام شده است.

فرانک پابیان و دیوید کوبلنتز کارشناسان آمریکایی در زمینه علوم محیطی گفتند از حفر این تونل می توان نتیجه گیری کرد که کوریای شمالی برای یک آزمایش هسته ای زیرزمینی قوی با قدرت حدود ۲۸۲ کیلوتن آماده می شود.

قدرت آزمایش هسته ای قبلی کوریای شمالی که نهم سپتامبر سال ۲۰۱۶ انجام شد حدود ۱۵ تا ۲۰ کیلوتن بود. یک کیلوتن معادل هزار تن “تی ان تی” است.

کوریای شمالی سال گذشته در ماه های جنوری و سپتامبر دو آزمایش هسته ای انجام داد که چهارمین و پنجمین آزمایش های هسته ای این کشور بود. پیونگ یانگ سال های ۲۰۰۶ ، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ نیز سه آزمایش هسته ای انجام داده بود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=19448

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *